Eleda Stadion: historisk fodboldarv og aftenens internationale kampplads i Malmö

Eleda Stadion: historisk fodboldarv og aftenens internationale kampplads i Malmö

Aftenens kamparena, Eleda Stadion, blev indviet i 2009 og kostede omkring 700 millioner svenske kroner. Stadionet ligger tæt på det gamle Malmö Stadion, som stadig er i brug.

I de første ti år bar det nye stadion navnet Swedbank Stadion, men siden 2019 hedder det Eleda Stadion. Navnet stammer fra virksomheden Eleda, der arbejder med energi, digitalisering, transport og vandforsyning. Det er dog værd at bemærke, at UEFA ikke tillader sponsor-navne under internationale kampe, så i aften kaldes det New Malmö Stadium.

Stadionets Kapacitet og Historie

Stadionet har en kapacitet på 22.500 tilskuere, men til internationale arrangementer er grænsen sat til 20.500. Da der blev spillet på stadionet i 2019, var det officielle tilskuertal 19.884. Eleda Stadion er det største stadion uden for Stockholm, hvor AIK spiller på Strawberry Arena med plads til 50.000, mens Hammarby og Djurgården spiller på 3Arena, der rummer 30.000.

Malmøs fodboldhistorie strækker sig tilbage til 1890, hvor den første fodboldkamp angiveligt blev spillet. Den fandt sted, da Malmö Velocipedklubb inviterede KB til en opvisningskamp. Dengang var fodbold stadig nyt i Sverige, så KB medbragte både spillere og fodboldregler. Kampen blev spillet i Rörsjöparken, hvor fodboldspillet stille og roligt voksede i popularitet.

I 1896 blev Malmö Idrottspark bygget, hvor IFK Malmö, der blev stiftet tre år senere, spillede deres kampe. Malmö FF, som brød ud fra IFK, blev grundlagt i 1910 og spillede på Idrottsparken, indtil Malmö Stadion blev åbnet i 1958.

Malmö Idrottspark eksisterer stadig i dag og er blevet moderniseret flere gange. Det ligger tæt på Triangeln, en station hvor mange tilrejsende fra Øresundstoget stiger af for at komme til Eleda Stadion. I dag har Idrottspark en kapacitet på cirka 7.600 tilskuere og er hjemmebane for FC Rosengård i Damallsvenskan.

I 1940’erne begyndte man at tale om at bygge et større stadion i byen, men det blev først en realitet, da Sverige blev værtsland for VM i 1958. Byggeriet gik hurtigt, og efter kun 15 måneder stod stadionet klar. Hovedtribunen på stadionet minder om Nya Ullevi i Göteborg, da begge stadioner blev designet af de samme arkitekter og byggedes op til VM.

Inspireret af Helsinkis olympiske stadion, blev hovedtribunen designet med en buet form, der skaber en bedre udsigt for tilskuerne. Denne unikke konstruktion giver en bedre oplevelse ved at reducere afstanden fra de bageste pladser i endetribunerne til banen.

F.C. København har tidligere spillet flere træningskampe og en Royal League-kamp på Malmö Stadion. Selvom det gamle stadion blev bevaret under bygningen af Eleda Stadion, bruges det stadig af Malmö FF til træning og ungdomskampe.

For nylig vandt det danske arkitektfirma C.F. Møller en konkurrence om at designe et nyt stadion med plads til 8.200 tilskuere, som vil ligge tæt på Eleda Stadion.

I aften skal der spilles på Eleda Stadion, og vores videofotograf har indfanget nogle indtryk fra dette moderne fodboldstadion.