DeChambeau kæmper i første runde af U.S. Open, mens Rahm skinner på Oakmont

DeChambeau kæmper i første runde af U.S. Open, mens Rahm skinner på Oakmont

Bryson DeChambeau havde en udfordrende start på sin titelforsvar ved U.S. Open torsdag, hvor han kæmpede med det lange græs og sin puttepræcision på Oakmont-banen. Den tidligere mester afsluttede første runde med en score på 73, hvilket er tre slag over par, og han var tydeligt skuffet, men fast besluttet på at forbedre sig i den kommende runde.

Udfordringer på Oakmont

DeChambeau indledte sin runde med en bogey, efter at hans første putt fra 18 fod endte med tre putts. Han kæmpede med sin puttepræcision, idet han havde syv birdie-chancer fra 10-20 fod, men formåede kun at konvertere to birdies fra 6,5 fod på femte og syvende hul. Han erkendte, at han havde svært ved at tilpasse sig hastigheden på Oakmonts hurtige greens.

Den forsvarende mester gjorde et enkelt langt putt fra kanten, men det kom efter en mindre katastrofe ved det par-5 12. hul, hvor han kæmpede sig ud af det tykke rough. Efter at have sendt sit andet slag til den forreste del af greenen og derefter ind i det bageste rough, krævede det flere chip-slag for at nå til fringe. Han reddede en bogey med en putt, men han reflekterede over, at han burde have spillet mere konservativt.

DeChambeau var ikke den eneste, der blev udfordret af Oakmonts 5,25 tommer høje rough, som han beskriver som ekstremt straffende. Han erkendte, at banen var en brutal udfordring, men han så frem til at spille bedre i de kommende runder.

På den anden side havde Jon Rahm en glimrende dag og sluttede sin første runde med en score på 69, der placerer ham i en fem-vejs delt sjetteplads. Rahm, der missedede sidste års U.S. Open på grund af en fodinfektion, nød at være tilbage på banen og spillede solidt, især fra tee til green. Hans tålmodighed betalte sig, da han først fik sin første birdie og derefter en eagle på det par-5 fjerde hul.

Brooks Koepka og Jon Rahm ligger begge i top 10 efter den første runde, med Koepka på en delt tredjeplads efter en score på 68. Det markerer femte gang, at de to spillere har afsluttet en første runde i en major inden for top 10.

Cameron Smith, der spillede for Ripper GC, åbnede sin runde med en 75, der inkluderede flere bogeys og nogle missede muligheder på par-5 hullerne. Selvom det var hans næsthøjeste åbningsscore i U.S. Open, er han stadig i stand til at klare cuttet, hvis han forbedrer sig.

Phil Mickelson, der kender banen godt, havde en skuffende afslutning på sin runde med en score på 74 efter en række bogeys og en dobbeltbogey.

Forskellige spillere havde deres egne udfordringer og triumfer, og det er tydeligt, at Oakmont leverer en hård test for alle deltagerne i denne prestigefyldte turnering.