
Danmark har den 1. juli taget over som formand for EU’s Ministerråd, hvilket markerer første gang i 13 år, at landet indtager denne rolle. Det kommende halvår bliver travlt, da Danmark vil lede vigtige forhandlinger omkring forholdene for både danske og europæiske arbejdstagere. Formandskabet indledes med et ministermøde i Aalborg den 7. og 8. juli, hvor beskæftigelsesministeren vil byde sine europæiske kolleger velkommen.
Prioriterede Emner under Formandskabet
Denne mulighed giver Danmark chancen for at sætte fokus på væsentlige emner i EU. De primære områder, der vil blive prioriteret inden for beskæftigelse, inkluderer at forbedre konkurrenceevnen, sikre fri og fair bevægelighed for arbejdstagere, skabe sunde og sikre arbejdsmiljøer samt fremme en styrket social dialog.
Mødet i Aalborg vil have fokus på emner som øget konkurrenceevne og en retfærdig arbejdsmarkedsmobilitet. Deltagerne får også mulighed for at besøge Siemens Gamesa Renewable Energy for at se, hvordan det danske samarbejde mellem arbejdsgivere og arbejdstagere fungerer i praksis.
Beskæftigelsesministeren fremhæver, at Danmark overtager formandskabet på et kritisk tidspunkt for EU, hvor samarbejde mellem medlemslandene er mere vigtigt end nogensinde. Der er en ambition om at skabe resultater, især inden for arbejdsmiljø, hvor der skal forhandles om grænseværdier for kræftfremkaldende stoffer for at beskytte arbejdstagere.
Desuden vil der være fokus på, at bevægelsen af arbejdskraft sker under fair forhold, da social dumping ikke vil blive tolereret. Det er også essentielt at styrke EU’s konkurrenceevne, hvilket er afgørende for at sikre arbejdspladser og opretholde en stærk økonomi, som er fundamentet for velfærdssamfundet.