Bo Svensson klar til sæsonens første kamp mod svenske mestre Mjällby

Den første træningskamp for sæsonen nærmer sig, og Bo Svensson har sat kurs mod Mjällby, de svenske mestre. Kampen finder sted på bane 3 på Nummer 10 lørdag kl. 14.00.

Cheftræneren ser frem til at få gang i holdet og give spillerne muligheden for at få kampminutter efter en intens træningsuge i København. Svensson bemærker, at spillerne har gjort et godt indtryk i den første uge og er kommet tilbage i fin form. Der er en tydelig vilje til at forbedre sig i forhold til sidste sæson.

Vigtigheden af Træning og Evaluering

I den indledende periode er det vigtigt at få det fysiske niveau på plads og hjælpe de yngre spillere, som træner med. Det giver en god mulighed for at evaluere flere spillere i træningsmiljøet, hvilket er gavnligt for fremtiden.

I kampen mod Mjällby vil der blive stillet med to hold, så alle tilgængelige spillere får minimum 45 minutter på banen. Der vil være en blanding af spillere, og nogle vil blive prøvet af på forskellige positioner. Dette eksperimenterende element er afgørende for at finde den bedste opstilling til den kommende sæson.

Kampen spilles på træningsanlægget på Frederiksberg, hvor der er adgang for tilskuere, men pladsen er begrænset. Bane 3 er under renovering, hvilket vil gøre det udfordrende at finde gode pladser til at se kampen. Det er derfor en god idé at møde op i god tid for at sikre sig en plads.

Alternativt kan kampen følges via FCK’s app eller på deres hjemmeside, hvis man har et FCK+ abonnement eller et sæsonkort. Dette giver fansen mulighed for at være en del af oplevelsen, selvom de ikke kan være fysisk til stede.

Det bliver spændende at se, hvordan holdet vil præstere mod Mjällby, og hvilken udvikling der vil ske i de kommende uger, når de forbereder sig til den nye sæson.