
Sæsonen blev afsluttet med et spændende opgør, hvor AC Horsens og Hvidovre delte pointene efter en 1-1 kamp på Pro Ventilation Arena.
Matchens Højdepunkter
AC Horsens fik en drømmestart, da Sebastian Pingel allerede i sjette minut bragte holdet foran. Han modtog en bold fra Julius Madsen ved bageste stang og kunne efter en halvklare fra målmanden sende returen i mål.
Holdet fortsatte med at presse på og havde flere gode muligheder for at udbygge føringen. Alexander Ludwig, Oliver Kjærgaard og Yamirou Ouorou kom alle tæt på at score, men bolden ville ikke ind. I stedet lykkedes det Andreas Smed fra Hvidovre at udligne lige før pausen, da han udnyttede en fejl fra Horsens’ forsvar.
I 2. halvleg kom AC Horsens godt fra start med en afslutning fra Kjærgaard tæt under mål, efterfulgt af et skud fra Gudmundsson, der gik lige forbi stolpen. Hvidovres Alagie Saine og Tapé Christ måtte begge træde til som redningsmænd for at forhindre yderligere mål for Horsens, mens Emil Frederiksen også var tæt på at score.
Med dagens kamp er AC Horsens nu klar til sommerferie og vender tilbage til træning den 16. juni. Kampen endte 1-1, og tilskuertallet var 1.754, mens dommerens fløjtede afslutning markerede slutningen på sæsonen. Fansen kan se frem til næste sæson, hvor der er håb om bedre resultater og flere mål fra deres hold.