Kadetterne fra Beredskabsstyrelsens Officersskole er i øjeblikket på studietur i Finland, hvor de fokuserer på det nukleare område. Formålet med turen er at opnå en dybere forståelse for emnet, og kadetterne besøger derfor den finske myndighed, STUK, der har ansvar for sikkerheden i forbindelse med kernekraft.
Udforskning af Kernekraft og Sikkerhedspolitik
Under opholdet vil de også tage en tur til Loviisa, et af Finlands to fungerende kernekraftværker. Her får de indsigt i, hvordan kernekraftværker drives og reguleres. Yderligere vil kadetterne mødes med repræsentanter fra den danske ambassade i Helsinki, hvor de får information om den nuværende sikkerhedspolitiske situation samt det tætte samarbejde mellem Danmark og Finland.
En del af programmet inkluderer også en introduktion til det finske redningsberedskab i samarbejde med Helsinki City Rescue Department. Dette element af studieturen giver kadetterne praktisk viden om redningsoperationer og krisehåndtering i en international kontekst.
Studieturen er en del af et modul kaldet ‘Beredskabsstyrelsen som international aktør (BIA)’, som også omfatter rejser til Bruxelles. Her er fokus på Danmarks samarbejde med EU og NATO, hvilket giver kadetterne en bredere forståelse af internationale forhold. Turen til Finland repræsenterer en vigtig del af deres uddannelse, da det giver dem mulighed for at se, hvordan andre lande håndterer lignende udfordringer.
Ved at deltage i denne studietur får kadetterne en unik mulighed for at udvikle deres kompetencer og forståelse for det nukleare område, samt hvordan man arbejder effektivt i internationale samarbejder. Den praktiske erfaring og de relationer, de opbygger under opholdet, vil være værdifulde i deres fremtidige karrierer inden for beredskab og sikkerhed.