
I Parken var der liv og glade dage, da 23.132 entusiaster mødte op til træningskampen, der blev forsinket med et kvarter på grund af trafikproblemer ved Storebæltsbroen.
Kampens Højdepunkter og Spillerpræstationer
De to passionerede fangrupper bidrog til en fantastisk stemning, og allerede efter ti minutter bragte kampen en god start for hjemmeholdet. Elias Achouri løb hurtigt ned ad venstre fløj og sendte et indlæg ind i feltet, hvor Jordan Larsson dykkede ned og scorede med en velplaceret flugter, der overraskede HSV’s keeper Heuer Fernandes.
Bare fem minutter senere var Youssoufa Moukoko tæt på at gøre det til 2-0, men HSV-forsvaret tøvede ved et indlæg, og Fernandes reddede lige netop med en fodparade.
Efter 20 minutter måtte kampen stoppes i fem minutter på grund af kraftig røg fra pyroteknik på begge endetribuner. Da dommer Sundberg genoptog spillet, var det dog som om, hjemmeholdet mistede lidt af momentum. HSV begyndte at få mere boldbesiddelse, men først i 42. minut kom de til en reelt farlig chance, da Jean-Luc Dompé fik frispark i venstre side. Han tog selv dødbolden og sendte den mod det fjerneste målhjørne, men debuterende keeper Dominik Kotarski stod godt placeret og reddede flot oppe under overliggeren.
Kort efter blev Marcos Lopez nedlagt i hjørnet af feltet, men Victor Froholdt sendte straffesparket over mål, hvilket betød, at stillingen ved pausen stadig var 1-0.
I anden halvleg skiftede HSV samtlige markspillere, og de dominerede spillet i de første 15 minutter. Kotarski viste igen sin evne til at redde, da han med en hurtig refleksreddede et farligt skud fra Silvan Hefti.
Efter en time blev der skiftet spillere for hjemmeholdet, og det gav en ny energi. FCK begyndte at dominere kampen med flere farlige angreb, selvom regnen silede ned over Hovedstaden. HSV var sjældnere på bolden, men 20 minutter før tid ramte Robert Glatzel en god hovedstødschance, som gik lige over målet.
Senere blev flere spillere skiftet ind for FCK, men desværre måtte Gabriel forlade banen med en skade efter et uheldigt sammenstød. Garananga kom ind som hans afløser, mens Sarapata også blev sendt på banen for Froholdt.
Kampen bød ikke på flere store chancer, og dermed blev Jordan Larssons tidlige scoring den eneste i denne træningskamp.
FCK’s startopstilling var Kotarski i mål, med Huescas, Gabriel, Hatzidiakos og Lopez i forsvaret. Larsson, Froholdt, Delaney og Achouri spillede på midtbanen, mens Moukoko og Elyounoussi var angribere.
I anden halvleg kom Zague, Garananga, Hatzidiakos og Meling ind, mens Mattsson, Lerager, Sarapata og Robert også blev skiftet ind.
Næste udfordring for FCK venter allerede på fredag, hvor de indleder titelforsvaret i 3F Superliga med en udekamp mod Viborg. Der er stadig ledige pladser i udeafsnittet, og ellers kan man se frem til hjemmekampen i Parken den 22. juli, hvor modstanderen bliver vinderen af opgøret mellem FC Drita og FC Differdange i kvalifikationen til Champions League.