
Lørdag kl. 14.00 mødes Randers FC og Odense Boldklub i deres femte og sidste træningskamp. Begivenheden finder sted på bane 9, som ligger i hjørnet af træningsanlægget. Kampen spilles i tre perioder: to gange 45 minutter og en gang 30 minutter, og der er gratis adgang for alle.
Forberedelser til kampen
Fra kl. 13.30 vil der være mulighed for at købe mad og drikke, da grillen tændes. Her kan tilskuerne nyde stadionplatter samt kolde øl og sodavand. Det er en fantastisk mulighed for både fans og spillere at samles og nyde en hyggelig atmosfære før kampen.
For dem, der ikke kan være til stede på bane 9, vil kampen blive sendt live på klubbens YouTube-kanal, så alle kan følge med hjemmefra. Dette er en god måde at engagere alle fans, uanset hvor de befinder sig.
Truppen til kampen omfatter følgende spillere:
- Lucas Lissens
- Daniel Høegh
- Wessel Dammers
- John Björkengren
- Mohamed Touré
- Simen Bolkan Nordli
- Elies Mahmoud
- Frederik Lauenborg
- Laurits Raun Pedersen
- Mathias Greve
- Musa Touré
- Hakim Sulemana
- Sabil Hansen
- Florian Danho
- André Rømer
- Mike Themsen
- Jannich Storch
- Nikolas Dyhr
- Stephen Odey
- Albert Yaz Ates (U19)
- Gustav Bøgild (U19)
- Max Albæk (U19)
- Oliver Henriksen (U19)
Billetsalget til den første hjemmekamp mod Silkeborg IF, der finder sted søndag den 3. august, er åbnet. Der er også arrangeret busture til de indledende udekampe i Vejle og Aarhus, så fans kan let komme til kampene og støtte deres hold.