EU støtter dansk signalsystem med 191 mio. kr. til jernbaneopgradering

EU støtter dansk signalsystem med 191 mio. kr. til jernbaneopgradering

Europa-Kommissionen har givet grønt lys til at støtte et nyt signalsystem mellem Middelfart og Korsør med 176 millioner kroner fra EU’s infrastrukturfond. Udover signalprogrammet vil der også blive afsat midler til Vejdirektoratet, hvilket bringer Danmarks samlede støtte til 191 millioner kroner.

Støtte til ERTMS-signalsystemet i Danmark

EU’s infrastrukturfond, Connecting Europe Facility (CEF), har til formål at fremme anlægget af infrastrukturprojekter på det transeuropæiske transportnet (TEN-T). Dette netværk har fokus på at styrke det indre marked ved at fjerne flaskehalse og skabe mere effektive transportforbindelser på tværs af grænserne.

I år modtager Danmark støtte til et projekt, der involverer udrulningen af det nye ERTMS-signalsystem på Fyn og Storebæltsbroen. EU har besluttet, at alle medlemslande skal implementere det samme signalsystem, og Danmark ligger allerede i front med udrulningen. Det forventes, at Danmark bliver det første land i EU, og sandsynligvis også i verden, der får fuldt digital kontrol over togdriften uden brug af traditionelle lyssignaler.

Banedanmark og Sund & Bælt vil modtage de 177 millioner kroner til udrulningen af signalsystemet. Opgraderingen af jernbanen er en høj prioritet i Danmark, og med EU’s støtte understreges betydningen af at få implementeret det nye signalsystem. Det vil ikke blot gavne den nationale transport, men også bidrage til at fjerne grænsehindringer for togtrafikken i hele EU.

Det nye signalsystem vil muliggøre, at togene på Fyn kan køre op til 200 km/t, hvilket vil forbedre den både internationale og nationale togtransport. EU ser også en fordel i, at ERTMS-systemet fremmer godstransporten, eftersom Danmark fungerer som en vigtig forbindelse mellem Norden og resten af Europa gennem ScanMed-korridoren.

Derudover er der afsat midler til fire andre projekter:

  • ERTMS trackside deployment Korsør-Middelfart – Bevilling: 175,9 millioner kroner
  • Digital Capacity Management Implementation 2025-2029 – Bevilling: 9,6 millioner kroner
  • Traffic Information Services upGRADe Europe (TISGRADE) – Bevilling: 1,5 millioner kroner
  • CP1 Deployment – Synchronised Modernisation of ATM (Part 3): CLEAN ATM 3 (Air Traffic Management) – Bevilling: 0,3 millioner kroner

Disse initiativer understøtter den overordnede plan for at modernisere transportinfrastrukturen i Danmark og gøre den mere effektiv.