Paolini slår ud af Wimbledon: Rakhimova fortsætter den overraskende tendens

Paolini slår ud af Wimbledon: Rakhimova fortsætter den overraskende tendens

Jasmine Paolini, som var en finalist sidste år, led et overraskende nederlag til Kamilla Rakhimova i anden runde af Wimbledon. Dette nederlag gør Paolini til den fjerde Top 5 spiller, der tidligt må forlade turneringen. Rakhimova, der før kampen havde en skuffende statistik mod Top 10 spillere, formåede at vende kampen til sin fordel og spillede en solid anden og tredje sæt uden at miste sin serv.

Rakhimova’s Overraskende Fremskridt

Rakhimova, der er 23 år, er nu videre til tredje runde af en Grand Slam for tredje gang i sin karriere, efter tidligere at have nået dette mål ved US Open i 2021 og Roland Garros i 2023. Hun har dog ikke haft held på græs før, da dette var hendes første sejr i hovedturneringen i Wimbledon.

Ugen før Wimbledon nåede Rakhimova sin første kvartfinale på Hologic WTA Tour i Eastbourne, hvor hun imponerede ved at besejre den sjette seedede Peyton Stearns samt Elisabetta Cocciaretto. Denne præstation har uden tvivl givet hende den nødvendige selvtillid til at klare sig godt i Wimbledon.

Den tidlige exit for Paolini tilføjer til det overraskende mønster i denne års turnering, hvor flere højt seedede spillere har haft en vanskelig start. Tidligere på ugen blev også Coco Gauff, Jessica Pegula og Zheng Qinwen sendt hjem fra turneringen, sammen med Paula Badosa, der også blev elimineret. Dette er første gang siden 2018, at fire af de fem højest seedede spillere er blevet slået ud inden tredje runde.

Med denne uventede vending er Wimbledon 2023 blevet en turnering fyldt med overraskelser og op- og nedture for spillere fra hele verden. Det bliver spændende at se, hvordan Rakhimova vil klare sig i de kommende runder, og om flere overraskelser venter på os i denne uforudsigelige turnering.