Red Bulls protest mod George Russell afvist: Mercedes-kører fastholder sejr i Canada

Red Bulls protest mod George Russell afvist: Mercedes-kører fastholder sejr i Canada

Efter den seneste omgang af Formel 1 i Canada har Red Bull’s protest mod George Russell fra Mercedes ikke fået medhold. Protesten blev indgivet i forbindelse med hændelser under Safety Car-fasen mod slutningen af løbet.

Hændelserne under Safety Car-fasen

Russell førte løbet, da Lando Norris fra McLaren kolliderede med sin teamkollega Oscar Piastri på det 67. omgang, hvilket fik Norris til at trække sig fra løbet. Dette førte til, at Safety Car blev sendt på banen for at sikre, at det beskadigede køretøj kunne blive fjernet. Under Safety Car-fasen påstod Russell, at Verstappen havde overhalet ham, mens Verstappen selv hævdede, at Russell havde bremset på en uregelmæssig måde.

Efter løbet, hvor Russell krydsede målstregen først, indgav Red Bull en protest mod Russell for angiveligt at have kørt uregelmæssigt under Safety Car og for at have udvist usportslig opførsel ved at klage over Verstappen, der ifølge dem havde overhalet ham.

Både Russell, Verstappen og deres teamrepræsentanter blev indkaldt til en høring hos løbsdommerne, som efterfølgende afviste Red Bulls protest. I dokumenterne fra høringen blev det fremhævet, at Red Bull mente, at Russell havde bremset unødigt under Safety Car, hvilket havde gjort det muligt for Verstappen at overhale ham, før han derefter faldt tilbage.

Mercedes fremlagde deres forsvar, hvor Russell forklarede, at det at bremse periodisk under Safety Car er normalt for at sikre, at dæk og bremser forbliver varme. Han nævnte, at han bremste for at holde afstand til Safety Car’en og for at opretholde temperaturerne i sine bremser og dæk. Mercedes påpegede også, at Russell blot havde givet en faktuel redegørelse på teamradioen.

FIA’s sportsdirektør bekræftede, at Race Control havde observeret hændelsen og vurderet, at den ikke skulle rapporteres til dommerne. Der blev understreget, at periodisk bremsehandling under Safety Car er almindeligt og forventet, hvilket giver en vis tolerance i forhold til reglerne om afstand.

Efter at have overvejet alle beviser konkluderede dommerne, at Russell ikke havde kørt uregelmæssigt og ikke havde udvist usportslig adfærd. Dermed blev protesten afvist, og resultatet af løbet forblev uændret, hvilket bekræftede Russells sejr.