Rinkven International Golf Club i Antwerpen har været vært for den anden runde af Soudal Open, hvor Ewen Ferguson har taget føringen. Den 28-årige skotte viste en imponerende præstation med en runde på 64 slag, der inkluderede syv birdies og ingen bogeys, hvilket giver ham en samlet score på 11 under par. Ferguson følte, at han havde styr på sit spil og formåede at holde momentum ved at chippe godt, hvilket gjorde det muligt for ham at komme tilbage på sporet, når han var ude af position. Han trives med de udfordrende forhold, hvor en par kan føles som en sejr.
Turneringens Toppere
Marco Penge, som for nylig vandt sin første DP World Tour-titel ved Hainan Classic, indtager andenpladsen efter en runde på 68. Penge udtrykker, at sejren i Kina har givet ham selvtillid og en følelse af at være mere hjemme i feltet. Han nyder at spille med erfarne spillere, som han ser op til, og han er fast besluttet på at fortsætte med at forbedre sit spil.
Chris Wood har også gjort sig bemærket med en spektakulær putt fra 73 fod, hvilket har været en af sæsonens højdepunktet for ham, da han har kæmpet for at finde sin form efter en vanskelig periode.
Nicolas Colsaerts imponerede med sin evne til at ramme pinnen fra bunker, hvilket viser hans klasse på banen.
Ewen Ferguson fortsætter med at imponere ved at håndtere de udfordrende hul med lethed, og han formåede at få birdies på to svære huller, hvilket cementerede hans tre slags forspring i turneringen. Denne performance placerer ham som en stærk kandidat til at vinde Soudal Open og tiltrækker opmærksomhed fra både medierne og fansen.