En 23-årig mand er blevet varetægtsfængslet i to uger, efter at han er blevet anholdt for sin involvering i kontaktbedragerier, der har kostet flere millioner kroner. Anholdelsen fandt sted onsdag den 28. maj 2025, som resultat af et samarbejde mellem Københavns Politis økonomiske kriminalitetsafdeling og Nationalt Center for It-relateret Kriminalitet.
Bedragerierne og deres konsekvenser
Politiet mener, at manden har spillet en central rolle i en række bedragerier, der især har ramt foreninger. Her er frivillige kasserere blevet kontaktet og narret til at overføre penge til personer, som har fungeret som såkaldte mulddyr. Den anholdte mistænkes for at have rekrutteret og hjulpet disse mulddyr, og de samlede tab for de berørte foreninger vurderes til at være mindst 12 millioner kroner.
Med anholdelsen er der taget et vigtigt skridt i kampen mod denne type kriminalitet, og politiet fortsætter efterforskningen med forventning om yderligere anholdelser i sagen. Ifølge eksperter inden for økonomisk kriminalitet er denne form for bedrageri desværre stigende, og det rammer ofte de mest sårbare grupper i samfundet, som foreninger og non-profit organisationer.
På grund af efterforskningen og det faktum, at retsmødet med den 23-årige fandt sted for lukkede døre, kan politiet ikke give flere oplysninger i øjeblikket. Det er dog klart, at myndighederne tager denne form for kriminalitet meget alvorligt, og der er igangsat flere initiativer for at beskytte foreninger mod lignende svindel i fremtiden.
Det er vigtigt, at alle, der arbejder med foreninger eller håndterer penge, er opmærksomme på risikoen for bedrageri og tager de nødvendige forholdsregler for at beskytte sig selv og deres organisationer. Uddannelse og information kan spille en afgørende rolle i at forhindre, at flere bliver ofre for disse svindelnumre.