15-årige Vilads Peitersen underskriver første kontrakt med OB

15-årige Vilads Peitersen underskriver første kontrakt med OB

15-årige Vilads Peitersen, der spiller som målmand på Akademiets U15-hold, har netop underskrevet sin første kontrakt med OB. Aftalen sikrer, at han kan fortsætte sin udvikling i klubben de næste tre år.

Vilads Peitersens Udvikling og Fremtid i OB

Vilads kom til OB fra Boldklubben Marienlyst som U13-spiller, og siden da har han haft fokus på at forbedre sine færdigheder. OB’s Akademichef udtaler, at Vilads har vist betydelig fremgang i klubbens målmandstræningsmiljø og fremhæver den sunde konkurrence blandt målmændene på hans årgang. Denne konkurrence er en vigtig del af klubbens strategi for at sikre en konstant udvikling af spillerne.

Det er bemærkelsesværdigt, at Vilads besidder de fysiske egenskaber til at dominere i feltet, hvilket gør ham til en værdifuld spiller for holdet. Hans dedikation til træning og vilje til at lære er blevet bemærket, og han er i gang med en vigtig udviklingsfase, der vil hjælpe ham med at nå sine mål.

Vilads ser frem til de kommende år med kontrakten, som løber frem til sommeren 2028. Han er glad for at kunne fortsætte i den klub, han altid har været fan af, og ser frem til at arbejde hårdt for at udvikle sig yderligere. Som en ung talentfuld målmand har Vilads potentiale til at gøre en stor forskel både for sit hold og i den danske fodboldverden.