100 dage til WTA Finals i Riyadh: Sabalenka sikrer sig plads, rivalerne kæmper om de resterende

100 dage til WTA Finals i Riyadh: Sabalenka sikrer sig plads, rivalerne kæmper om de resterende

Der er kun 100 dage tilbage, før WTA Finals vender tilbage til Riyadh, Saudi-Arabien. Selvom sæsonen på Hologic WTA Tour lige er begyndt at tage fart, er den spændende jagt på de otte pladser til finalerne allerede i fuld gang.

Intens Konkurrence om Pladserne

I øjeblikket er verdens nummer 1, Aryna Sabalenka, den første spiller, der har sikret sig en plads i finalerne. Men konkurrencen er intens, da mange spillere kæmper for at sikre sig deres egen plads. Iga Swiatek og Coco Gauff, som har vundet de to seneste Grand Slam-titler, er lige i hælene på Sabalenka. Samtidig forsøger Amanda Anisimova, Elina Svitolina og Belinda Bencic at finde deres vej op ad ranglisten i en tæt konkurrence, hvor der ikke er meget plads til fejl.

Resten af feltet er stadig ved at falde på plads, med små marginer og en uforudsigelig cutoff-linje. Der er også en særlig regel for Grand Slam-vindere, som kan påvirke, hvem der kvalificerer sig som den ottende spiller.

Formatet for kvalifikationen til WTA Finals inkluderer de syv bedst placerede spillere på ranglisten samt den højest placerede Grand Slam-vinder, der ligger mellem 8. og 20. pladsen. Hvis ingen Grand Slam-vinder opfylder betingelserne, vil den ottende plads gå til den næste spiller på ranglisten.

Sabalenka fører i øjeblikket med 7.395 point, og hun har allerede sikret sig sin plads i Riyadh. Swiatek, som vandt Wimbledon i år, er nummer to med 5.983 point og ser ud til at kvalificere sig for femte gang i træk, hvis ikke hun oplever et større fald. Gauff, der indtager tredjepladsen med 4.609 point, sigter mod at forsvare sin titel fra sidste år, hvor hun blev den yngste vinder siden 2004.

I den midterste række er fire spillere adskilt af kun 805 point. Madison Keys, som vandt sin første Grand Slam-titel i Australien, ligger som nummer fire. Mirra Andreeva, den yngste spiller i denne gruppe, har allerede vundet to store turneringer i år og er nummer fem. Amanda Anisimova og Jessica Pegula følger efter som nummer seks og syv.

Jasmine Paolini er lige nu nummer otte, men der er pres fra flere spillere bag hende, herunder Elena Rybakina og Elina Svitolina, begge af dem hænger på den ubekvemme cutoff-linje. Svitolina, der vandt WTA Finals i 2018, har ikke kvalificeret sig siden, men hendes nuværende præstationer giver håb om en tilbagevenden.

Mirra Andreeva, kun 18 år, er på vej til at blive en af de yngste spillere nogensinde til at kvalificere sig for WTA Finals. Hendes bemærkelsesværdige præstationer har gjort hende til en spiller at holde øje med.

Sidste års WTA Finals blev afsluttet med en dramatisk finale, hvor Gauff kom tilbage fra en sæt-ned mod Zheng Qinwen. Gauffs sejr gjorde hende til den yngste vinder siden Sharapova, og hun modtog en rekordstor præmie. Zheng, der sluttede som nummer to, står over for udfordringer i 2025, efter at hun har gennemgået en operation og er ude af de kommende turneringer.

Som sæsonen skrider frem, vil spændingen kun stige, og det bliver interessant at se, hvem der ender med at kvalificere sig til WTA Finals i Riyadh.