Silkeborg IF A/S har i første halvår af 2026 oplevet et underskud før skat på 9,4 millioner kroner. Egenkapitalen i selskabet var ved udgangen af juni 2026 på 109,3 millioner kroner.
Selvom underskuddet var forventet, er det ikke en tilfredsstillende situation. Klubbens placering i bunden af 3F Superligaen har haft en negativ indvirkning på stort set alle indtægtskilder, især TV-penge og indtægter fra kampe.
Økonomiske Udfordringer og Omsætning
Omsætningen for første halvår er faldet til 30,4 millioner kroner, sammenlignet med 34,5 millioner kroner i samme periode sidste år. Omkostningerne er generelt uændrede, men både lønninger og afskrivninger på betalte transfers er steget med cirka 3 millioner kroner.
I forhold til transferindtægter har klubben kun fået 6,5 millioner kroner i denne periode, hvilket er et markant fald fra 26,2 millioner kroner sidste år. Silkeborg IF har været tilbageholdende med at sælge spillere på grund af den udfordrende situation i ligaen.
Efter et skuffende grundspil, hvor klubben lå fem point under nedrykningsstregen, formåede de at afslutte sæsonen på en acceptabel 9. plads, hvilket sikrede dem en plads i den sjette sæson i træk i 3F Superligaen.
I forbindelse med sæsonafslutningen blev cheftræner Kent Nielsen, der har haft en succesfuld periode på syv sæsoner, tilbudt en stilling som assistenttræner for det danske A-landshold. Morten Dahm Kjærgaard er nu ny cheftræner og har tidligere været i spidsen for Aarhus Fremad.
Klubben har fået en fornuftig start på den nye sæson med fire point i de første fire kampe, hvilket placerer dem på 7. pladsen i rækken. For hele 2026 forventes et underskud før skat på mellem 20 og 24 millioner kroner, medmindre der opstår væsentlige transferindtægter. Silkeborg IF står derfor over for en udfordrende tid, hvor strategiske beslutninger er nødvendige for at sikre klubbens fremtid.





