Adam Ahmad, der spiller offensivt for Esbjerg fB, er blevet udtaget til det palæstinensiske A-landshold. Han skal repræsentere sit land i en venskabsturnering, der finder sted i Kina fra den 22. september til den 3. oktober.
Adam Ahmads Debut for Palæstina
Dette bliver første gang, at den 23-årige spiller får mulighed for at repræsentere Palæstina på det højeste niveau, og han kan dermed se frem til sin debut. At spille for sit land er en stor ære for mange spillere, og Ahmad er ikke en undtagelse. Hans præstationer i Esbjerg fB har gjort ham til en værdifuld spiller, og hans udtagelse til landsholdet er et vidnesbyrd om hans talent og dedikation.
Under turneringen vil Palæstina møde New Zealand den 24. september. Det vil være en afgørende kamp, hvor Ahmad får chancen for at vise sine færdigheder på den internationale scene. Derudover står der to kampe på programmet den 28. september, hvor modstanderne er Turkmenistan og Tajikistan. Disse kampe vil være en vigtig test for det palæstinensiske hold, og Ahmad vil spille en central rolle i at sikre positive resultater.
Den næste hjemmekamp for Esbjerg fB er planlagt til lørdag den 10. oktober kl. 13.30 på Blue Water Arena. Fansene ser frem til at støtte holdet, især med Ahmad, som nu har en dobbeltrolle som både klubspiller og landsholdsspiller. Det bliver spændende at følge hans udvikling og præstationer både i klubben og på landsholdet i de kommende uger.





