
I dag, den 18. maj 2025, står den spændende kamp mellem Randers FC og FC København på programmet. For dem, der vil teste deres viden om holdene, er der en quiz med fem spørgsmål, som kan findes nederst i artiklen.
Randers FC og FC Københavns Historie i Superligaen
Randers FC har en interessant historie i Superligaen. De har kun formået at hente medaljer én gang siden ligaens indførelse, nemlig en tredjeplads i sæsonen 2012/13, hvor de som nyoprykkere overraskede mange. I denne sæson er de i Mesterskabsspillet for fjerde gang og har allerede opnået 48 point, hvilket slår deres tidligere rekord på 43 point fra 2021/22.
FC København har haft stor succes med hovedstødsmål i denne sæson, hvor de har scoret 15. Kun tre andre hold har lavet flere hovedstødsmål i de seneste ti sæsoner. Randers FC har også vist sig som en målscorer i mesterskabsspillet med 16 mål, dog med den laveste xG (expected goals) på 9,4, hvilket indikerer, at de har haft svært ved at skabe chancer.
Victor Froholdt har været en nøglespiller for FC København med flest interceptions (22) i 3F Superligaen i 2025. Derudover er han også den spiller med flest vundne dueller, succesfulde driblinger og vundne tacklinger i klubben. Det er værd at bemærke, at siden den femte spillerunde har FC København været det eneste udehold, der har formået at vinde i Randers.
Det er også interessant at bemærke, at deres første indbyrdes opgør i Superligaen endte 0-0 i 2004, men ingen af de efterfølgende 54 opgør har været målløse. Dommer for dagens kamp er Jakob A. Sundberg, med linjedommere Deniz Yurdakul og Victor Skytte. Derudover er Jørgen Daugbjerg Burchardt fjerde dommer, mens Sandi Putros og Jens Maae står for VAR.
Der er også nogle spillere, der skal være opmærksomme på karantænefarer. For FC København er Victor Froholdt og Giorgi Gocholeishvili i fare for karantæne ved næste advarsel, ligesom Pantelis Hatzidiakos kan blive ramt, hvis han får en advarsel, der giver minimum fire strafpoint. For Randers FC gælder det Mohamed Touré og Stephen Odey, samt flere andre spillere ved højere strafpoint.
Kampen kan ses på TV3+ og Viaplay. Til dem, der deltager i quizzen, er svarene som følger:
1. Vi har mødt AGF i 23/24 (tabt 2-3) og Viborg FF i 22/23 (vundet 2-1).
2. Jordan Larsson har scoret flest mål for os i foråret med 5 mål.
3. Oliver Olsen scorede selvmål mod Randers, da vi vandt 2-1 den 17. februar.
4. Igor Vetokele har repræsenteret Belgien og Angola.
5. Den tidligere FCK-spiller på billedet er Sölvi Ottesen.