
Det er tid til en spændende weekend med racerløb, da Emilia-Romagna Grand Prix begynder! Men hvad med vejret? Hvad kan førerne forvente, når de ankommer til Imola?
Efter to varme og fugtige løb i Saudi-Arabien og Miami, ser vejrudsigten for denne weekend mere varieret ud. Der er meldinger om sol, skyer og mulig regn i løbet af de tre konkurrencedage. Det skyldes, at vejret i denne del af Italien kan være uforudsigeligt, især i foråret.
Specifik Vejrudsigter for Racet
Her er de specifikke vejrudsigter for racet:
Fredag, 16. maj – FP1 og FP2
– Forhold: Overskyet fra midnat til morgen med en moderat chance for let regn indtil kl. 8. Der forventes forbedring senere, med en solrig og for det meste tør dag. Moderat vind fra nordøst med vindstød op til 35 km/t indtil midt på eftermiddagen, som derefter aftager.
– Temperaturer: FP1: 19°C // FP2: 18°C
– Maksimal temperatur: 19°C
– Minimal temperatur: 13°C
– Chancen for regn: 40%
Lørdag, 17. maj – FP3 og Kvalifikation
– Forhold: Begyndende delvist overskyet, men det bliver hovedsageligt solrigt med nogle cumulus-skyer om eftermiddagen. Let vind fra sydvest, som drejer mod øst om eftermiddagen.
– Temperaturer: FP3: 20°C // Kvalifikation: 20°C
– Maksimal temperatur: 21°C
– Minimal temperatur: 10°C
– Chancen for regn: mindre end 20%
Søndag, 18. maj – Race
– Forhold: Solrigt i starten, men bliver delvist overskyet omkring middagstid med truende skyer. Der er en lille chance for et eller to byger fra kl. 13 til 20. Let vind fra sydvest.
– Temperatur ved racestart: 22°C
– Maksimal temperatur: 22°C
– Minimal temperatur: 12°C
– Chancen for regn: 20%
Hold øje med vejret, og gør dig klar til en fantastisk raceweekend! Med disse varierede forhold kan det blive en udfordrende, men spændende weekend for både førerne og fansen. Lad os håbe, at vejret holder fair, så vi kan få en spektakulær oplevelse på banen.