Piastri tæt på at matche Senna-rekord: McLaren-kører i topform før Imola GP

Piastri tæt på at matche Senna-rekord: McLaren-kører i topform før Imola GP

McLarens teamchef, Andrea Stella, har fremhævet, hvordan Oscar Piastri har forbedret sig som racerfører det seneste år. Den australske kører står nu på tærsklen til at matche en imponerende rekord fra legenden Ayrton Senna under Emilia-Romagna Grand Prix i denne weekend.

Piastri har været i topform i 2025-sæsonen og har allerede sikret sig fire sejre, herunder tre på stribe i Bahrain, Saudi-Arabien og Miami. Dette har givet ham et forspring på 16 point i føringen af kørermesterskabet over sin holdkammerat Lando Norris.

Muligheden for at Tange Rekorden

Hvis Piastri vinder sin fjerde sejr i træk i weekenden, vil han tangerer Senna, som i 1991 vandt de første fire løb på vej mod sin tredje og sidste verdensmesterskabstitel. Stella bemærker, at Piastris hurtigere tempo giver ham mulighed for at håndtere situationer og information bedre, hvilket er afgørende for hans udvikling som fører. Teamlederen har tidligere arbejdet med flere verdensmestre som Michael Schumacher, Fernando Alonso og Kimi Raikkonen, og hans erfaring har bidraget til at løfte McLaren tilbage til toppen.

McLaren har haft en stærk start på sæsonen med Piastri og Norris begge på sejrspladsen. Stella understreger vigtigheden af kontinuerlig fokus og koncentration, da sæsonen stadig er ung, og der er mange løb tilbage. Under fredagens træningssessioner i Imola viste McLaren sin styrke med Piastri som den hurtigste i begge sessioner, mens han og Norris forblev tilbageholdte om deres chancer for kvalifikationen om lørdagen.

Stella håber på, at teamet kan forblive konkurrencedygtigt på alle baner i løbet af sæsonen. McLaren har kunnet glæde sig over at have vundet alle løb i 2025, bortset fra én, hvor Max Verstappen sejrede i Suzuka. Holdet har en solid føring på 105 point i konstruktørernes mesterskab foran Mercedes.

I takt med at den europæiske del af sæsonen begynder, er det også tid for mange teams at introducere opgraderinger. McLaren er ingen undtagelse, selvom Stella beskriver de kommende opgraderinger som mindre. Han ser frem til at se forbedringerne på MCL39, som allerede har vist sig at være konkurrencedygtig fra sæsonens start.

Denne weekend i Imola vil give en ny mulighed for at vurdere McLarens styrke, inden de bevæger sig videre til den unikke udfordring i Monaco. Det er tydeligt, at holdet har brug for at fortsætte med at udvikle deres bil for at sikre deres position i mesterskabet.